Literatura w szkole
W trakcie nauki języka polskiego spotykamy się z wieloma utworami literackimi, które różnią się od siebie nie tylko poruszaną tematyką, ale również sposobem ich tworzenia. Dzięki charakterystycznym cechom utworów literackich podzielone jest na trzy rodzaje, co pozwoliło nam na lepsze uporządkowanie dostępnych dzieł. Wyróżniono trzy rodzaje utworów literackich są to epika, liryka i dramat. Każdy z nich dodatkowo możemy podzielić na gatunki co pozwala jeszcze lepiej doprecyzować ten podział. Teraz przedstawimy wam kilka charakterystycznych cech, które pozwolą wam szybciej przydzielać określone utwory do danego rodzaju literackiego.
Liryka
Pierwszym rodzajem literackim, który możemy wyróżnić jest liryka. Zaliczyć do niej możemy utwory takie jak pieśni, hymny, ody, sonety, fraszki i treny. Na pewno każdy z nas zna kilku przedstawicieli tych gatunków. W liryce ukazywane są wypowiedzi podmiotu lirycznego, który przedstawia swoje przeżycia, refleksje i zachwyty nad życiem. Utwory te należą do dzieł wierszowanych, w których dominuje język poetycki – pełen porównań, metafor i epitetów.
Epika
Kolejnym rodzajem literackim, który jest najlepiej znany czytelnikom jest epika. Możemy tu zaliczyć powieści, baśnie, nowele, mity, legendy, opowiadania oraz pamiętniki. Grupa ta zawiera zatem typowe popularne powieści, które mają najwięcej miłośników wśród współczesnej literatury. Czym charakteryzują się utwory należące do epiki? W utworach tych wypowiada się narrator, prezentuje on świat przedstawiony. Bardzo często w treści znajdują się dialogi i monologi bohaterów.
Dramat
Ostatni rodzaj literacki, który większości z nas kojarzy się z literaturą historyczną jest dramat. Wyróżniamy w nim trzy gatunki – komedię, tragedię oraz dramat. Do cech charakterystycznych tego rodzaju literackiego należą: brak narratora oraz podział treści na akty i sceny. Dodatkowo w utworach tych możemy wyróżnić dwie części: tekst główny składający się z wypowiedzi bohaterów oraz tekst poboczny – tak zwane didaskalia.
Kategoria: edukacja