Zależność między maturą, studiami a wykonywanym zawodem

janeb13 / Pixabay

Istnieje pewna popularna, powielana od lat opinia społeczna dotycząca egzaminu maturalnego. Wielu z nas uważa, że wynik naszego egzaminu maturalnego przesądzi o tym, jaki zawód będziemy wykonywać w przyszłości. Dlaczego?

Wiedza i doświadczenie

Dlatego, iż żyjemy w dziwnie utwierdzanym i szerzonym przez lata w pewnej części społeczeństwa przekonaniu, że słaby wynik z matury i podjęcie studiów na innym kierunku niż ten wymarzony zepsuje nasze plany na przyszłość. Nic bardziej mylnego. Tak naprawdę w wieku, w którym zdajemy egzamin maturalny czyli mniej więcej w zależności od daty urodzin jest to przedział wiekowy 18-20 lat nasza osobowość cały czas ulega jeszcze ewolucji i wiele rzeczy, decyzji pozornie dla nas pewnych może jeszcze przez najbliższe kilka lat ulec zdecydowanym zmianom. Może właśnie w tym okresie, albo jeszcze wiele lat do przodu zdamy sobie dopiero sprawę z tego, że pasjonuje nas jakaś kompletnie nowa dziedzina? Albo może dziedzina, która pozornie nie wydawała się dla nas ważna lub ciekawa jeszcze kilka lat temu za kilka następnych lat okaże się jedną z dziedzin nas definiujących, tworzących sens naszego życia i pasjonujących nas?

 

Człowiek przez zdecydowanie spory okres swojego życia oprócz odkrywania nowych rzeczy i poznawania nowych ludzi poznaje w dużym stopniu również samego siebie. Wiele rzeczy w naszym życiu i zmian jakie w nim zachodzą warunkują pewne okoliczności temu sprzyjające oraz ich modyfikacje. Nie możemy tak naprawdę jasno stwierdzić w wieku kilkunastu lat, że za kolejne kilka czy nawet kilkanaście lat nie spodoba nam się coś nowego, nie poszerzą się nasze zainteresowania w danym temacie albo nie zmienią się całkowicie nasze poglądy w pewnych sprawach. Moment w jakim znajdujemy się obecnie w naszym życiu ma często wpływ na obecne również w tym okresie sytuacje. Czasem przyszłość może być kompletnie rozbieżna od teraźniejszości i może to właśnie ona pozwoli nam na rozwój w nowej dziedzinie. Kolejną kwestią są również studia, o których myślimy często już w okresie szkoły średniej jeszcze przed zdaniem matury.

 

Tak naprawdę są to nasze wstępne plany do których dążymy (co oczywiście jest wskazane), ale nie wiemy czy jeśli zdecydujemy się na nasze wybrane studia już ostatecznie i wyniki naszej dobrze zdanej matury nam na to pozwolą to czy przypadkiem za kilka lat będąc już na tych studiach coś nam się przypadkiem nie zmieni w naszej perspektywie i sposobie myślenia. Być może właśnie w trakcie tych studiów i prawdopodobnie znalezieniu się w nowym środowisku pełnym nowych możliwości odkryjecie coś innego, co Was zainteresuje, jakąś nową pasję i będziecie dzięki temu dążyć do jej rozwinięcia. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak łatwo coś, co było naszym planem A w wyniku zmiany pewnych okoliczności może okazać się być naszym planem B. Pamiętajmy również o tym, że to co w teorii wydaje się jakieś w praktyce może mieć kompletnie inny obraz. Za kilka lat może również okazać się, że studia, na których jesteście kompletnie nie wiążą się z tym, co chcecie robić w przyszłości. Nierzadko tak jest i nie wiem czy jest to powód do zmartwień-w końcu przecież rozwijamy się i mamy prawo do wyboru, prawda? Nie zawsze musimy już w wieku tych 18-20 lat wiedzieć, czym dokładnie chcemy zajmować się przez resztę życia.

 

Nie ma oczywiście nic złego w posiadaniu takiego o to planu, ale plany również nierzadko ulegają znaczącym zmianom i trzeba być na to również otwartym i przygotowanym. Musicie przede wszystkim otworzyć się na poznanie samych siebie i zrozumieć, że nie należy traktować jednego egzaminu jako czegoś, co całkowicie skreśla Waszą przyszłość. Życie lubi zaskakiwać i nigdy nie wiemy w jakim kierunku zaprowadzi nas za te kilka czy kilkanaście lat. Dlatego musimy wykazać wobec niego trochę więcej zaufania i przede wszystkim otworzyć się na poznawanie samych siebie, bo to jest kluczowe do znalezienia własnej życiowej ścieżki.